افزایش ۷ درصدی خرید برگ سبز چای در چین نخست/ پرداخت ۳۴۰ میلیارد تومان پول چایکاران کشور

رییس سازمان چای کشور اعلام کرد: نزدیک به ۵۳ هزار و ۵۵۳ تن برگ سبز چای از کشاورزان تا ۲۰ خرداد در چین نخست امسال خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حبیب جهانساز در گفت و گو با خبرنگار ما، وضعیت تولید برگ سبز چای در سال جاری را خوب ارزیابی و پیش‌بینی کرد؛ امسال ۱۳۰ هزار تن برگ سبز چای در کشور تولید شود.
وی ارزش برگ سبز چای خریداری شده از چایکاران را ۷۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: نزدیک به ۲۵ در صد این مبلغ بالغ بر ۱.۸ میلیارد تومان سهم دولت و ۷۵ درصد معادل ۵۴۹ میلیارد تومان سهم کارخانجات است.
جهانساز افزود: تاکنون کارخانجات چای بیش از ۶۰ درصد سهم خود حدود ۳۴۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت کرده‌اند.
وی با بیان این که برداشت چای تا پایان مهر ادامه خواهد داشت، گفت: سهم دولت از خرید برگ سبز چای هنوز پرداخت نشده و ما پیگیر هستیم و مکاتبات اولیه و برآورد‌ها انجام شده و منتظر تامین اعتبار هستیم.
جهانساز در همین حال خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۱۶ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شد.
وی با اشاره به وضعیت آب و هوایی کشور اظهار داشت: سازمان هواشناسی کشور، بارندگی‌های خرداد و تیر ماه را نرمال و بیش از نرمال پیش‌بینی کرده و تاکنون این پیش‌بینی‌ها تحقق یافته است و از این رو در چین نخست با افزایش ۷ درصدی تولید برگ سبز چای را داشته‌ایم.
رییس سازمان چای کشور در مورد قیمت تضمینی چای نیز تصریح کرد: امسال قیمت تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک، ۱۳ هزار و ۹۹۰ تومان با ۵۲ درصد افزایش و برگ سبز چای درجه دو، ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان با ۶۲ درصد افزایش نسبت به سال گذشته تعیین شده است.
وی درباره حمایت از بخش چای کشور گفت: امسال هم برنامه‌ریزی‌هایی برای پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت در نیمه دوم سال از منابع صندوق تخصصی چای به چایکاران برای بهسازی، بهزراعی و توسعه مکانیزاسیون در باغات چای و برای توسعه سرمایه در گردش داریم و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار کارخانجات فرآوری چای نیز به منظور برندسازی، تامین سرمایه در گردش و بهداشتی کردن شرایط تولید قرار خواهدرفت.
جهانساز ادامه داد: سال گذشته نزدیک به ۶۲ میلیارد تومان فقط در حوزه سرمایه در گردش به صنعت چای و به حلقه باغات و بازار تسهیلات ارزان قیمت پرداخت شد.
وی خاطرنشان کرد که تسهیلات سرمایه در گردش با کارمزد ۴ درصد و با بازپرداخت یک ساله در حوزه باغات چای، تسهیلات با کارمزد ۴ درصد و با بازپرداخت ۳ ساله برای بهسازی و بهزراعی و حوزه کارخانجات فرآوری چای به منظور بهداشتی سازی و برندسازی با کارمزد ۷ درصد و با بازپرداخت ۳ ساله ارایه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای وب سایت گروه آویژه محفوظ است.