برداشت گندم در استان فارس آغاز شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از آغاز برداشت گندم در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ در این استان خبر داد و گفت: سطح برداشت گندم آبی و دیم در این استان ۴۰۶ هزار و ۵۷۸ هکتار با پیش بینی تولید ۹۷۴ هزار تن محصول است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان فارس، مجتبی دهقان پور بیان کرد: از مقادیر مذکور ۲۵۹ هزار و ۴۹۱ هکتار گندم آبی و ۱۴۷ هزار و ۸۷ هکتار گندم دیم است و بالغ بر ۵۸۴ هزار تن آن تولید مازاد بر نیاز استان است که به صورت تضمینی از کشاورزان عزیز استان فارس خریداری می شود.
دهقانپور گفت : استان فارس با سه هزار و ۷۰۰ دستگاه کمباین، بزرگترین ناوگان برداشت غلات کشور را دارا است و علاوه بر برداشت محصول گندم این استان عملیات برداشت غلات سراسر کشور نیز توسط آنها صورت می گیرد به نحوی که کار برداشت حداقل ۹۰ درصد از مزارع نوار جنوبی و غربی کشور توسط این ناوگان انجام می پذیرد.
به گفته وی؛ در سال زراعی جاری اقدامات متعددی از جمله رهاسازی ۶۱ میلیون متر مکعب آب از سد درود زن به منظور آبیاری مزارع شهرستان های مرودشت، زرقان و خرامه، تامین و توزیع ۵۱ هزار و ۶۸۸ تن بذر گندم اصلاح شده در سه طبقه پرورشی ۳، مادری و گواهی شده، تامین و توزیع بالغ بر ۲۰۴ هزار تن کود شیمیایی به ویژه کود اوره صورت گرفته است.
وی ، به تامین و پرداخت سه هزار میلیارد ریال اعتبار برای خرید تراکتور، کمباین و دنباله بندها و تامین تسهیلات سرمایه در گردش برای تامین نقدینگی کشاورزان و فراهم کردن انواع سموم آفت کش به منظور مدیریت آفات، بیماری ها و علف های هرز نیز اشاره کرد که نقش مهمی در تحقق اهداف برنامه ملی جهش تولید در دیمزارها در استان فارس خواهد داشت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اعلام کرد: قیمت خرید گندم در سال جاری توسط شورای قیمت گذاری به مبلغ ۱۷۵ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم محصول تعیین شده است و عملیات خرید در ۱۴۴ مرکز خرید استان انجام می شود.
وی بیان کرد: کمیته برداشت استان فارس در تمام مراحل با حضور کارشناسان فنی سازمان جهاد کشاورزی بر عملیات برداشت در مدت حدود پنج ماه نظارت خواهند داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای وب سایت گروه آویژه محفوظ است.