تغذیه خاک اراضی کشاورزی ایران با نهاده داخلی/ ۶۰ درصد تولید کود فسفاته در داخل تولید می‌شود

همکاری صنعت و کشاورزی آغاز برداشتن گامی بلند در تولید کود فسفاته داخلی شد و وزارت جهادکشاورزی، شرکت ملی مس، ستاد اجرایی فرمان امام و بخش خصوصی در اقدامی مشترک برای تولید ۶۰ درصد کود فسفاته توافقنامه همکاری مشترک امضا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی توافقنامه احداث کارخانه اسید فسفریک شرکت مس ایران برای تأمین خوراک واحد کود شیمیایی ستاد اجرایی فرمان امام با خوراک‌دهی سالانه ۵۰۰ هزار تن به امضا رسید.

معاون زراعت وزارت جهادکشاورزی در حاشیه این مراسم به خبرنگار ما گفت: کود فسفاته از عناصر لازم برای تغذیه خاک در جهت تولید بیشتر و افزایش بهره‌وری است، تاکنون بیش از ۸۰ درصد کود فسفاته کشور از طریق واردات تامین می‌شد که با انعقاد این توافقنامه و احداث کارخانه ۵۰۰ هزار تنی به همت ستاد اجرایی فرمان امام، شرکت ملی صنایع مس، صندوق جهش تولید در دیم‌زار وزارت جهادکشاورزی و بخش خصوصی، ۶۰ درصد نیاز به این نهاده کشاورزی از تولید داخل تامین می‌شود.

مهاجر از برایند طرح‌های در دست اقدام برای داخلی‌سازی گفت و افزود: بر اساس آمار موسسه تحقیقات خاک و آبِ کشور، خاک اراضی کشاورزی برای تأمین نیاز فعلی ایران به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن کود فسفاته نیاز دارد و به طور مشخص با انجام این پروژه از خروج ۵۰۰ میلیون دلار جلوگیری می‌شود.

تعهد ۲۰ ساله شرکت ملی صنایع مس ایران در تامین خوراک

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران در این مراسم گفت: بنا داریم در یک دوره ۲۰ ساله، ۵۰۰ هزار تن اسید فسفریک را سالانه به کارخانه طرف توافق تحویل دهیم تا کود فسفاته مورد ناز کشاورزی کشور تامین شود.

اطمینان خاطر در تامین خوراک به وجود آمد

رییس ستاد اجرایی فرمان امام هم با تاکید بر خواست مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: با اجرای این تفاهم‌نامه دغدغه‌ای در تامین خوراک کارخانه تولید کود شیمیایی نخواهیم داشت و گام بزرگی در جهت سیاست اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولید داخل برداشته خواهد شد.

وی انتخاب محل اجرای طرح تولید کود و تامین خوراک در نزدیک آن را از مزایای این پروژه برشمرد و افزود: به این ترتیب هزینه حمل و نقل از سربار تولید حذف می‌شود.

سید هاشمی در پایان گفت: واردات نهاده فسفاته سالانه یک میلیارد دلار ارزبری دارد که اجرای این طرح علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، اشتغالزایی قابل قبولی را به همراه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای وب سایت گروه آویژه محفوظ است.