ضرورت افزایش ظرفیت کارخانه‌های قند خوزستان برای کشت پاییزه چغندرقند

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بر افزایش و توسعه ظرفیت صنعتی کارخانه قند استان خوزستان در راستای گسترش کشت پاییزه چغندرقند و دستیابی به خودکفایی شکر تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا مهاجر در حاشیه بازدید از پروژه دومنظوره شدن واحد نیشکری کشت و صنعت نیشکری کارون گفت: یکی از برنامه های راهبردی معاونت امور زراعت، تغییر الگوی زمانی کشت از بهاره به پاییزه در تولید محصولات زراعی مانند چغندرقند است و در این راستا ظرفیت های صنعتی کارخانه های قند در استان خوزستان باید افزایش یابد.
وی افزود: گسترش کشت پاییزه محصولات زراعی و پایداری در تولید با بهره گیری از آب سبز ، مدیریت منابع آبی و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی را محقق می سازد. مهاجر دستیابی به امنیت غذایی و حفظ پایداری تولید را یکی از اهداف مهم و از سیاست های کلان بخش کشاورزی عنوان و اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، مقرر شده در مناطق پر پتانسیل مانند استان خوزستان، تولید چغندرقند پاییزه در کشور توسعه پیدا کند تا به تبع آن در تولید شکر کشور نیزخودکفا شویم.
وی افزود: بیش از ۶۰ هزارهکتار پتانسیل کشت چغندرقند پاییزه در استان خوزستان وجود دارد، اما از آنجایی که در این استان ظرفیت صنعتی متناسب وجود ندارد، از این رو ضرورت دارد نسبت به افزایش و توسعه ظرفیت صنعتی و کارخانه های قند اقدام شود.
بنابراین گزارش، هدف از اجرای پروژه دومنظوره شدن واحد نیشکری، تبدیل واحد تک منظوره نیشکری کارون به واحد دومنظوره نیشکری و چغندری و افزایش ظرفیت جدید فرآوری چغندرقند و تولید شکر است.
معاون امور زراعت در سفر به استان خوزستان همچنین از کارخانه قند ۱۰ هزارتنی جدیدالتاسیس ستاد اجرایی حضرت امام (ره) در منطقه شمال خوزستان نیز بازدید کرد.
بر پایه این گزارش، با راه اندازی و آغاز بهره برداری از این کارخانه قند، ظرفیت جدید تحویل چغندرقند در استان خوزستان افزایش خواهد یافت و این موضوع علاوه بر توسعه کشت در سطح استان، موجب کاهش هزینه حمل و نقل چغندرقند به سایر استان ها و مقرون به صرفه تر شدن کشت و تولید چغندرقند پاییزه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای وب سایت گروه آویژه محفوظ است.