ضریب برداشت مکانیزاسیون برنج به ۸۵ درصد رسید/ ساخت و تولید کمباین شالی در داخل کشور

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که ضریب برداشت مکانیزه شالی در کشور به ۸۵ درصد رسیده است، گفت: با توجه به رویکرد افزایش بهره‌وری و درآمد کشاورزان، استفاده از دانش و فناوری‌های نوین در کشت و کار مورد توجه جدی دولت قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، کریم ذوالفقاری روز یکشنبه در جلسه ستاد برداشت برنج کشور در بابلسر افزود: از دهه ۹۰ تاکنون حدود ۱۳ هزار کمباین مخصوص برداشت برنج وارد شالیزارهای کشور شده است.

وی با ذکر این که کشت برنج در گذشته سختی‌های زیادی داشت و کشاورزان برای زراعت علاوه بر مشقت، دچار بیماری‌های گوناگون نیز می‌شدند، ادامه داد:‌ از دهه ۹۰ که مکانیزاسیون وارد حوزه زراعت برنج شد، علاوه بر سلامت و کاهش سختی کار، ‌شاهد افزایش تولید و بهره‌وری و در نتیجه درآمد کشاورزان هستیم.

ذوالفقاری با بیان این که با ورود بیش از ۹ هزار دستگاه نشاکار، نشاکاری مکانیزه برنج نیز طی یک دهه اخیر گسترش قابل توجه‌ای یافته است، ادامه داد:‌ امروز با همت کارشناسان شرکت‌ها، بخش عمده‌ای از قطعات نیازمند ساخت و تولید کمباین مخصوص برداشت شالی و دستگاه نشاکار داخلی شده است.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی تولید محصول سالم و باکیفیت و افزایش بهره‌وری را از مزیت‌های توسعه مکانیزاسیون عنوان کرد و گفت: امسال مکانیزاسیون برنج در کشت، داشت و برداشت بیشتر از سال گذشته مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است.

وی با توضیح این که با ورود ماشین‌آلات به مزارع علاوه بر افزایش بهره‌وری و کاهش ریزش‌های محصولات زراعی بخصوص برنج و گندم، استفاده از پسماندها، ضایعات و بقایای بخش کشاورزی نیز مطلوب‌تر شد، بیان داشت: با توجه به وجود خط اعتباری ویژه و استقبال شالیکاران، آینده مکانیزاسیون کاشت، داشت و برداشت برنج بسیار امیدبخش است.

ذوالفقاری به استقبال کشاورزان در جذب تسهیلات مکانیزاسیون طی ۲ سال اخیر اشاره کرد و گفت: استان مازندران با جذب ۱۳۴ میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون رتبه پنجم کشور را به لحاظ مبلغ دارد.

وی به برگزاری سالانه ستاد برداشت برنج با حضور استان‌های مهم برنج‌خیز کشور از جمله مازندران و گیلان اشاره کرد و گفت: در این جلسه علاوه بر بررسی‌های کارشناسی از نیازمندی‌های کشاورزان در حوزه مکانیزاسیون، تعرفه برداشت محصول کمباین و موضوع‌های فنی مکانیزاسیون برنج بازنگری می‌شود.

گفتنی است؛ طبق آمار رسمی جهاد کشاورزی مازندران ۱۷۸ بانک نشاء برنج در استان فعالیت دارد، امسال ۲۰۹ هزار و ۶۴ هکتار اراضی شالیزاری استان زیر کشت برنج رفت که ۱۴۰ هزار و ۹۹۳ هکتار آن به صورت مکانیزه و ۶۸ هزار و ۷۱ هکتار به روش سنتی نشاکاری شده است.

دوره کاشت، داشت و برداشت شالی در مازندران از زمان نشاء بسته به شرایط جوی ۷۵ تا ۹۰ روز است و شالیزارها نیز پس از مرحله نشاء تا به بار نشستن محصول به بیشترین میزان آب نیاز دارند. گیاه برنج با آب در پای ریشه و تابش آفتاب از بالا در شرایط مناسبی رشد و نمو پیدا می‌کنند.

مازندران با تولید سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید، ۴۲درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای وب سایت گروه آویژه محفوظ است.