قیمت چای خشک داخلی متناسب با افزایش هزینه‌های تولید است/ ضرورت هدفمند شدن ارزهای نیمایی برای واردات

رییس سازمان چای کشور گفت: افزایش قیمت چای خشک داخلی متناسب با رشد تورم، هزینه‌های تولید و سایر عوامل زندگی است و ربطی به میزان تولید ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حبیب جهانساز ضمن بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار ما، افزایش قیمت چای خشک را با توجه به رشد هزینه‌های تولید و تورم، منطقی خواند و افزود: امسال قیمت تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک نیز ۵۲ درصد و برگ سبز چای درجه دو ۶۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته که بر قیمت نهایی چای خشک تاثیر می‌گذارد.

وی اظهار داشت: قیمت تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در سال جاری ۱۳ هزار و ۹۹۰ تومان و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه دو ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان مصوب شده که در واقع قیمت کف بازار است.

جهانساز با بیان این که تولید برای کشاورز باید صرف کند، تصریح کرد: اگر برای کشاورز صرفه اقتصادی ایجاد نکنیم، تولیدی در کشور اتفاق نمی‌افتد.

وی در عین حال گفت: تمام برگ سبز چای برداشت شده ممتاز و درجه یک نیست و بستگی به کیفیت و خصوصیت آن شامل چای ممتاز، شکسته درجه ۱ و ۲، باروتی و غیره دارد و از این رو با قیمت‌های مختلف نیز عرضه می‌شود.

رییس سازمان چای کشور اذعان داشت: با این حال چای مرغوب داخلی به رغم سلامت و کیفیت خوب با رعایت حقوق مصرف کنندگان ارزان‌تر از چای خارجی به بازار عرضه می‌شود.

وی گفت: با توجه به افزایش میانگین ۵۷ درصدی قیمت برگ سبز چای به خاطر حمایت از تولید در چای خشک داخلی، شاهد افزایش قیمت نامتعارف نبودیم.

جهانساز در مورد تامین چای خشک مورد نیاز کشور اعلام کرد: اگر ارز‌هایی که برای واردات چای خشک اختصاص یافته منجر به واردات شود، کمبودی در بازار نخواهیم داشت.

وی در عین حال بر هدفمند شدن ارز‌های نیمایی و پرداخت آن به اندازه کافی برای تامین چای خشک مورد نیاز کشور تاکید گذاشت.

جهانساز درباره تغییر کاربری باغات چای نیز گفت: محدودیت‌هایی در سطح استان‌های شمالی در بحث خرید و فروش و تغییر کاربری اراضی کشاورزی ایجاد شده به طوری که گشت‌های ادارات امور اراضی و سازمان‌های جهاد کشاورزی، زمین‌ها را رصد می‌کنند.

وی ادامه داد: روند سیستم‌های نظارتی در این امر اثرات مثبتی داشته است و تغییر کاربری غیرمجاز باغات و اراضی کشاورزی کمتر شده است.

رییس سازمان چای کشور اظهار داشت: ما همکاری‌های لازم را با سازمان‌های جهاد کشاورزی و دستگاه‌های نظارتی در زمینه تغییر کاربری غیرمجاز باغات چای داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای وب سایت گروه آویژه محفوظ است.