معرفی ۱۰ رقم جدید نخود برای کاشت در زمستان

رئیس بخش حبوبات موسسه تحقیقات دیم کشور گفت: ۱۰ رقم نخود در موسسۀ تحقیقات دیم با همکاری‌های بین المللی معرفی شده است که تحمل به سرمای بالایی داشته و امکان کشت پاییزه حبوبات را فراهم آورده است به طوری که برخی از این ارقام تا منفی ۲۳ درجه سانتیگراد سرما (با پوشش برف) را تحمل می‌کنند .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان تات، حمید حسنیان خوشرو با بیان این که عملکرد ارقام حبوبات دیم پاییزه در مقایسه با کشت بهاره، می‌تواند تا ۵۰ درصد افزایش عملکرد داشته باشد اظهار داشت: برای تولید حبوبات دیم در کشور سیاست حمایت‌های که برای تولید محصولاتی مانند گندم انجام می شود، وجود ندارد، در حالی که کشت نخود یا عدس دیم به عنوان یک محصول تناوبی در اراضی آیش باعث پایداری تولید محصولات استراتژیک مانند گندم شده و در حفاظت و حاصل خیزی خاک بسیار موثر است.
وی گفت: هر ساله حدود ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی دیم به صورت آیش نگهداری می شوند در واقع در آنها هیچ محصولی کشت نمی‌شود، اما در صورتی که این اراضی با محصولات جایگزین مانند نخود، عدس، علوفه، دانه های روغنی و … کشت شوند، میزان تولید این محصولات در کشور افزایش یافته و در تامین امنیت غذایی بسیار موثر است.
رئیس بخش حبوبات موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اظهار داشت: حدود ۷۰۰ هزار هکتار حبوبات به صورت دیم در ایران کشت می‌شود که میزان تولید محصول نخود و عدس از این سطح حدود ۳۵۰ هزار تن است.
وی با اشاره به اینکه سطح اراضی دیم در ایران حدود ۶ میلیون هکتار است، افزود: سهم سطح زیر کشت نخود و عدس از این اراضی حدود ۱۱ درصد است.
رئیس بخش حبوبات موسسه تحقیقات دیم کشور ادامه داد: متوسط سرانه مصرف نخود برای هر نفر در دنیا حدود ۶ تا ۷ کیلوگرم و این رقم در کشورمان ۲.۵ تا ۳ کیلوگرم در سال است.
وی با اشاره به امکان جایگزینی حبوبات با گوشت قرمز برای تامین پروتئین روزانه افراد، تصریح کرد: با توجه به کاهش سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور طی سال‌های اخیر؛ این کاهش مصرف می‌تواند با جایگزینی محصولاتی مانند نخود و عدس در سبد غذایی افراد جامعه جبران شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای وب سایت گروه آویژه محفوظ است.