تناوب کشت، پیش‌نیاز خودکفایی در گندم/ سال گذشته ۱۸۰ همت تسهیلات به کشاورزان پرداخت شد

نهمین نشست فصلی برنامه‌ریزی تولیدات معاونت امور زراعت با حضور معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی و معاون زراعت این وزارت برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا مهاجر معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی در نهمین نشست فصلی برنامه‌ریزی معاونت امور زراعت با اشاره به مشکلات موجود گفت: سیاست اصلی این معاونت، حل مسائل فنی و هم افزایی برای رفع نیازهای کشور در تولید محصولات زراعی است.
وی با اشاره به برنامه راهبردی وزارت جهادکشاورزی در افزایش تولید یادآور شد: جهش تولید در دیمزارها، کشت قراردادی و الگوی کشت از برنامه‌های اصلی معاونت زراعت برای تولید بیشتر با استفاده از منابع موجود است.
مهاجر با بیان اینکه خودکفایی در گندم، نیازمند تناوب کشت است، تصریح کرد: ۹۸ درصد محصولات زراعی کشور، تابستانه و در تناوب با گندم کشت می‌شود؛ از این رو لازم است برای استفاده حداکثری، محصولات کم‌آب بر در تناوب با محصول گندم کشت شود.
به گفته وی، مشکلات کشاورزان در زمینه کود باید حل و فصل شود و کمبود سردخانه در تولیدات سبزی و صیفی مرتفع گردد. مهاجر در پایان گفت: تولیدات زراعی نقش پر‌رنگی در سفره مردم دارند، بنابراین ارتقای ظرفیت و بهره‌وری در تولیدات زراعی دارای اهمیت است.

ایران در تولید ۲۲ محصول مقام اول تا دهم جهانی را به خود اختصاص داده است

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با اشاره به حضور و فعالیت مراکز خدمات، گفت: مراکز خدمات پیشران تحقق اهداف وزارت جهاد کشاورزی در تولید به شمار می‌رود.
وی با اشاره به دستاورد حوزه زراعت علی رغم محدودیت‌ها افزود: سال گذشته، رشد ۳۳ درصدی تولید غلات در کشور را شاهد بودیم؛ تولید غلات از ۱۵.۷ میلیون تن به ۲۷.۵میلیون تن رسیده است.
شاهپور علایی مقدم به رشد ۶۰درصدی خرید تضمینی گندم هم اشاره کرد و یادآور شد: خرید تضمینی گندم در سال گذشته از ۴.۲میلیون تن به ۷.۳میلیون تن رسید.
وی با یادآوری گزارش فائو ( سازمان خوار و بار جهانی) در خصوص تولید محصولات کشاورزی، گفت: براساس آمار فائو ایران در تولید۲۲ محصول مقام اول تا دهم را به خود اختصاص داده و این در شرایطی است که میزان بارندگی در ایران، یک سوم و میزان تبخیر سه برابر متوسط جهانی است.
به گفته وی، محدودیت اقلیم، کشاورزی ایران را با مخاطرات همراه کرده، از این رو مقایسه قیمت محصولات کشاورزی در کشور ما با سایر کشورها فاقد منطق صحیح است.
علایی مقدم با بیان اینکه باید در بحث تسهیلات، یارانه ها و اعتبارات از بخش کشاورزی حمایت کنیم، افزود: ۱۸۰ همت از کل تسهیلات اختصاص یافته به بخش کشاورزی توسط بانک کشاورزی به کشاورزان پرداخت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای وب سایت گروه آویژه محفوظ است.