۸ مورد از پرکاربردترین مواد شیمیایی موجود در بازار

شرکت آویژه سبز بهاران نماینده انحصاری محصولات شیمیایی بورگارد (Borregaard) معتبرترین و باکیفیت ترین برند چند ملیتی تولید شده در اقصی نقاط جهان از جمله نروژ، آلمان و آمریکا

۸ مورد از پرکاربردترین مواد شیمیایی موجود در بازار

مواد شیمیایی صنعتی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پایه‌های صنعت جهت تولیدات در هر کشور به حساب می آیند. اکثر صنایع در تمامی تولیدات، وابسته و نیازمند استفاده از این مواد هستند. بیشتر محصولاتی که امروزه در کارخانجات و صنایع مختلف تولید می شوند را مواد شیمیایی تشکیل می دهند. مواد شیمیایی موادی هستند که خود ساختاری از ترکیبات شیمیایی و معین دارند.

شرکت آویژه سبز بهاران نماینده انحصاری محصولات شیمیایی بورگارد (Borregaard) معتبرترین و باکیفیت ترین برند چند ملیتی تولید شده در اقصی نقاط جهان از جمله نروژ، آلمان و آمریکا می باشد. این برند، مواد اولیه شیمیایی مورد نیاز صنایع مختلف را با بالاترین استانداردهای جهانی تهیه و عرضه می نماید.

این مواد شیمیایی در تولیدات و صنایع نامبرده زیر، کاربرد چشمگیر و بسیار موفقی دارند:

خوراک دام، باتری ها، سوخت های زیستی، گندله سازی، زیست توده، کربن سیاه، مشتقات سلولزی، سرامیک، پاک کننده ها، گاز زغال سنگ، ساخت و ساز، کنترل گرد و غبار و تثبیت جاده، مواد رنگی، امولسیون ها، غذا، کلاسورهای صنعتی، دباغی چرم، فرآوری مواد معدنی، نفت و گاز، رنگ و پوشش، کاغذ و بسته بندی، مراقبت شخصی و لوازم آرایشی، واسطه های دارویی، رنگدانه ها، رزین ها، چسب ها و تصفیه آب.

خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی در بازار مواد شیمیایی امری پر تکرار است. محصولات متنوعی که هرکدام از آنها کاربردهای مختلفی را در صنایع متفاوت دارند.

۸ مورد از پرکاربردترین مواد شیمیایی موجود در بازار

در بازار مواد شیمیایی محصولات بسیاری وجود دارند که هرکدام دارای کاربردهای متفاوتی هستند. اگر به دنبال شناسایی این محصولات هستید و می‎‌خواهید برای خرید مواد اولیه شیمیایی اقدام کنید، در این مقاله با آویژه سبز بهاران همراه باشید تا شما را برای انتخاب درست هدایت کنیم.

در ادامه، ۸ مورد از پرفروش‌ترین و پر کاربردترین مواد اولیه شیمیایی موجود در بازار را معرفی خواهیم کرد تا شناخت بهتری از هریک از این محصولات شیمیایی به دست آورید.

۱- لیگنو سولفونات سدیم

محصولات شیمیایی آویژه
لیگنو سولفونات سدیم یکی از اصلی ترین افزودنی ها در صنعت بتن سازی است.

یکی از پرکاربردترین مواد اولیه شیمیایی موجود در صنعت، لیگنو سولفونات ها می باشند (لیگنین بخشی از چوب است که پس از سلولز، دومین مولکول آلی موجود در کره زمین است) لیگنو سولفونات سدیم یکی از اصلی ترین افزودنی ها در صنعت بتن سازی است. عملکرد این محصول به عنوان روان کننده بتن، عالی می باشد. علاوه بر این، لیگنو سولفونات سدیم باعث کاهش مصرف آب در تولید بتن می شود.
از دیگر کاربردهای لیگنو سولفونات سدیم می توان به استفاده در صنایع رنگسازی، مواد شیمیایی کشاورزی، پاک کننده های صنعتی، تصفیه آب و … اشاره کرد.

نام های دیگر لیگنو سولفونات سدیم:

این ماده منحصر بفرد با نام های دیگری همچون سدیم لیگنو سولفونات، دی سدیم، هیدروکسی، متوکسی فنیل، متوکسی و سولفوناتو پروپیل فنوکسی نیز شناخته می شود. لیگنو سولفونات سدیم هم بصورت خالص و هم بصورت ترکیبی با مواد دیگر، بسیار پر کاربرد است.

۲- لیگنو سولفونات آمونیوم AM

محصولات شیمیایی آویژه گروپ
لیگنو سولفونات آمونیوم یک محصول شیمیایی وارداتی به نمایندگی انحصاری شرکت آویژه سبز بهاران می باشد.

کاربرد لیگنو سولفونات آمونیوم عمدتا در کشاورزی، صنایع مواد غذایی، استفاده در پودر کپسول آتش نشانی، استفاده در صنایع شیمیایی، استخراج خمیر چوب، نساجی و داروسازی می باشد.
در مصارف کشاورزی کود لیگنو سولفونات آمونیوم بازدهی بالایی داشته و بسیار کارآمد می باشد از جمله مواردی که می تواند خاصیت این کود را معرفی کند، شامل موارد زیر است:
– این کود به ایجاد یک ساختار خاک مطلوب کمک می کند تا نفوذ آب به درون آن آسان شده و به نگه داشتن آب در ناحیه ریشه کمک کند.
– کود لیگنوسولفونات آمونیوم باعث تجزیه مواد سمی از جمله: نیکوتین، آفلاتوکسین ها و بیشتر آفت کش های آلی می شود.
– استفاده از لیگنوسولفونات آمونیوم تأثیر بسیار واضحی بر رشد ریشه گیاهان دارد.
– از کود لیگنوسولفونات آمونیوم برای تنظیم pH خاک و افزایش حاصلخیزی آن استفاده می شود.
– کود لیگنوسولفونات آمونیوم برای تقویت خاک و افزایش رشد ریشه تاثیر بسزایی دارد.
– کود لیگنوسولفونات آمونیوم در ترویج توسعه کلروفیل، قندها و اسیدهای آمینه در گیاهان و کمک به فتوسنتز نقش بسزایی دارد.
– کود لیگنوسولفونات آمونیوم سبب تحریک جوانه زنی بذر در زمانی کوتاه و تا حد زیادی افزایش برداشت و کیفیت میوه می شود.
– کود لیگنوسولفونات آمونیوم باعث افزایش قابل توجه توانایی گیاهان در مقابله با استرس و بیماری می شود. همچنین متابولیسم گیاه را افزایش و در نتیجه توانایی گیاه را در برابر تنش محیطی بالا می برد.

۳- لیگنوسولفونات کلسیم Ca

لیگنو سولفونات کلسیم قدیمی ترین افزودنی شیمیایی است که در صنعت بتن مورد استفاده قرار می گرفته است و استفاده از آن برای روان کننده بتن، کاهنده آب بتن و پخش کننده ذرات سیمان در آب، عالی عمل می کند.

امروزه خواص لیگنو سولفونات کلسیم باعث شده تا این ماده هم به تنهایی و هم به صورت ترکیبی با مواد شیمیایی دیگر، در صنعت به فراوانی استفاده شود. از جمله: در صنایع بتن سازی، سرامیک، مصالح ساخت و ساز، مجسمه سازی، مواد شیمیایی، مواد افزودنی خوراک دام و… کاربرد دارد.
لیگنو سولفونات‌ کلسیم یک پلی ‌الکترولیت‌ آنیونی است که به راحتی در آب حل می شود و وزن مولکولی بالایی دارد. از آنجاییکه لیگنو سولفونات کلسیم، دارای جرم مولکولی بالایی است، با قرار گرفتن در بین الیاف سلولزی، این الیاف را کنار هم نگه می دارد.
می توان گفت لیگنو سولفونات کلسیم قدیمی ترین افزودنی شیمیایی است که در صنعت بتن مورد استفاده قرار می گرفته است. استفاده از لیگنو سولفونات کلسیم برای روان کننده بتن، کاهنده آب بتن و پخش کننده ذرات سیمان در آب، حائز اهمیت است.
سیمان به دلیل داشتن ذرات بسیار ریز وقتی در آب حل می شود، ذرات آن تمایل دارند که به یکدیگر چسبیده و توده های قفسی شکلی را ایجاد کنند. این ساختار قفسی مانند باعث می شود تا ذرات سیمان بخشی از آب را در خود حبس نمایند.

محبوس شدن آب اضافی در بتن منجر به پیدایش حفره ها و حباب های بزرگ در بتن سخت شده می شود. در نتیجه منجر به کاهش مقاومت و دوام بتن می شود. با اضافه کردن لیگنوسولفونات کلسیم به عنوان روان کننده، جاذبه سطحی ذرات سیمان نسبت به یکدیگر کاهش یافته و ساختار قفسی مانند شکسته می شود.

۴- لیگنو سولفونات منیزیم

لیگنو سولفونات منیزیم یکی دیگر از محصولات کمپانی بورگارد می باشد که محصول کشور نروژ است و در صنایع شیمیایی حرف زیادی برای گفتن دارد.
لیگنو سولفونات منیزیم یکی دیگر از محصولات کمپانی بورگارد می باشد که محصول کشور نروژ است و در صنایع شیمیایی حرف زیادی برای گفتن دارد.

لیگنوسولفونات منیزیم یک محصول شیمیایی پودری با رنگ قهوه ای محلول در آب است که با بسته بندی ۲۵ کیلویی و بصورت فله ای عرضه می شود. از این محصول شیمیایی عمدتا به عنوان کاهنده آب در صنایعی مثل بتن سازی، پخش کننده، تولید آفت کش ها و کاهش دهنده ویسکوزیته، چسباننده مواد پودری و دانه ای، ضد غبار و … استفاده شود.
شرح برخی از کاربردهای اصلی لیگنوسولفونات منیزیم

• تولید مصالح ساختمانی

استفاده از لیگنوسولفونات منیزیم در صنایع زیادی به عنوان یک اتصال دهنده پودر و مواد دانه ای نظیر: پودر سنگ آهن، پودر سرب و روی، زغال سنگ پودر شده، اکستروژن چدن، سرکوب شن و ماسه ریخته گری فولاد؛ قالب گیری کاشی دیوار و کف آجری گلی و بتن عمل می کند. استفاده از این محصول در این مصالح سبب استحکام و پایداری بالا و همچنین روانکاری خمیر این مواد می شود.

• محصولات کشاورزی

استفاده از لیگنوسولفونات منیزیم در صنعت کشاورزی به عنوان کود بسیار عالی عمل می کند و بسیار مقرون به صرفه جهت استفاده کشاورزان می باشد. این محصول سبب تحریک رشد گیاه و افزایش سایز میوه می شود. لیگنو سولفونات منیزیم خاک را تقویت کرده و pH خاک را تنظیم می کند.

• عامل اتصال و چسب

لیگنین یک ماده آلی موجود در درخت است که نقش آن اتصال سلولز و فیبر برای افزایش استحکام درخت است. بنابراین لیگنوسولفونات منیزیم یک چسب طبیعی می باشد که می تواند انتخابی بسیار سازگار با محیط زیست و اقتصادی تر از سایر محصولاتی باشد که به این منظور(چسبندگی) با مشتقات نفتی تهیه می شوند.

همچنین این محصول به عنوان یک عامل اتصال دهنده در گلوله و مواد فشرده، تخته سه لا، ریخته گری و … عمل می کند.

• تثبیت کننده گرد و غبار

لیگنوسولفونات ذرات سطح گرد و غبار جاده را متصل کرده و سبب سرکوب گرد و غبار در سطح زمین می شود.
به طور کلی باید بگوییم لیگنو سولفونات منیزیم یک ماده شیمیایی بسیار پرکاربرد است. این ماده با عملکرد بالایی که در صنایع مرتبط ایجاد می کند، قطع به یقین سبب کاهش هزینه و افزایش کارایی و کیفیت تولیدات می شود.

۵- ونیسپرس A

محصولات آویژه شیمی
عملکرد فوق العاده باتری های تولید شده با Vanisperse A در سراسر جهان توسط کارشناسان و با تولید میلیاردها باتری تایید شده است.

بیش از نیم قرن است که ازVanisperse A برای بهبود افزایش عملکرد باتری استفاده می شود. عملکرد فوق العاده باتری های تولید شده با Vanisperse A در سراسر جهان توسط کارشناسان و با تولید میلیاردها باتری تایید شده است.
تا جاییکه می توان به شما این تضمین را داد که باتری‌های سرب را با استفاده از Vanisperse A در فرمولاسیون آن، با اطمینان خاطر و مطابق با استانداردهای بالا تولید کنید و ادعاهای گارانتی و ضمانت را با اطمینان بیشتر از هر افزودنی بسط دهنده دیگری برآورده کنید.
این محصول اختصاصا جهت تولید باتری درجه یک و با دوام تولید شده است و به عنوان پیشروترین توسعه دهنده باتری سرب آلی پایدار در جهان شناخته شده می باشد. این محصول همان لیگنوسولفونات سدیم اصلاح شده می باشد که از چوب صنوبر بدست آمده است.
به دلیل استحکام Vanisperse A در محافظت از ساختار سرب، باتری های تولید شده قادر به افزایش ظرفیت آمپراژ بالا و عمر طولانی می شوند.

۶- بورپلکس BorrePlex OA

BorrePlex OA مخلوطی از لیگنوسولفونات کلسیم و لیگنوسولفونیک اسید است

BorrePlex OA یک محصول تجاری دیگر متعلق به کمپانی Borregaard و ساخت کشور آلمان است.
این محصول یک اسید آلی اصلاح و مشتق شده از لیگنین و یک ماده خام موجود در طبیعت می باشد که تجدیدپذیر بوده و حاوی کربن و قند است.
بورپلکس او ای ترکیبی از اسیدهای آلی می باشد که برای مصارف زیر کاربرد دارد:
– کود شیمیایی کشاورزی
– صنایع رنگسازی
– انواع پاک کننده های صنعتی
– تصفیه آب
– روان کننده بتن
BorrePlex OA (بورپلکس او ای) مخلوطی از لیگنوسولفونات کلسیم و لیگنوسولفونیک اسید است . این محصول درصنعت کشاورزی دقیقا به عنوان یک عامل کلات کننده برای ریزمغذی ها عمل می کند.
بورپلکس او ای نفوذ مواد مغذی موجود در خاک را برای گیاه، بهبود می بخشد و حلالیت خوبی با آب دارد. به آزادسازی مواد مغذی متصل در خاک قلیایی، کمک می کند و همینطور نیاز کربن را برای میکرو ارگانیسم های خاک تامین می کند.

۷- فولویک اسید Borregro K

کود فولویک اسید
عملکرد فولویک اسید اینگونه است که به مواد معدنی متصل شده ودر نتیجه جذب مواد مغذی موجود در خاک برای گیاه آسان میشود. جالب است بدانید که تنها یک مولکول اسید فولویک می‌تواند به تنهایی هفتاد عنصر میکرو را با خود حمل کند.

فولویک اسید ها مخلوطی از اسید های آلی هستند که خاصیت انحلال پذیری بالایی در آب دارند و در مصارف کشاورزی کاربرد کلیدی دارند. اصلی ترین نقش این ماده آلی در صنعت کشاورزی انتقال مواد مغذی حیاتی از خاک به گیاه می باشد. این یعنی فولویک اسید به عنوان حامل مواد مغذی عمل می کند.
اسیدهای سودمند (فولویک، هیومیک) در سیستم های کشاورزی، به جذب مواد مغذی کمک می کنند. عملکرد فولویک اسید اینگونه است که به مواد معدنی متصل شده و در نتیجه جذب مواد مغذی موجود در خاک را برای گیاه آسان میکند. جالب است بدانید که تنها یک مولکول اسید فولویک می‌تواند به تنهایی هفتاد عنصر میکرو را با خود حمل کند. اندازه مولکولی اسید فولویک بین هزار تا صد هزار بوده، بنابراین قدرت تبادل یونی بالایی دارد و از لحاظ شیمیایی از اسید هیومیک فعال تر است.
اگر خاک کشاورزی شما سخت و سفت است، توصیه می شود که حتما کود فولویک اسید را به آن اضافه کنید چرا که یکی دیگر از شگفتی های این ماده آلی نرم کنندگی خاک است. به طور کلی استفاده از اسید فولویک سبب بهبود ساختار و حاصلخیزی انواع خاک با بافت های مختلف می شود.
همچنین کود فولویک اسید، باعث افزایش درجه تراکم خاک و جلوگیری از فرسایش بادی و آبی می شود.

۸- Wanin 734:

wanin 734
تولید چرم درجه یک با wanin 734

Wanin 734 یکی دیگر از محصولات پرکاربرد و فوق العاده با کیفیت کمپانی بورگارد می باشد که فرمولاسیون آن به گونه ای است که انحصارا برای صنعت چرمسازی کاربرد دارد. این ماده شیمیایی با ارزش در چند مرحله از مراحل تولید چرم استفاده می شود. به طور کلی از فواید استفاده از ونین ۷۳۴ می توان به تولید چرم منعطف و درصورت نیاز نازکتر (جهت تولید لباس و دستکش) و در مرحله رنگ آمیزی، جهت صیقلی شدن و درخشندگی چرم عالی عمل میکند.
جهت آشنایی بیشتر با مواد شیمیایی کمپانی نام آشنای بورگارد کلیک کنید تا به سایت آن هدایت شوید.

این مقاله توسط کارشناسان شرکت آویژه سبز بهاران گردآوری شده است.جهت ارتباط با این واحد کلیک کنید.

-منبع اصلی سایت بورگارد 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای وب سایت گروه آویژه محفوظ است.