افزایش برداشت ‌گوجه‌فرنگی در ‌بوشهر/ قیمت در بازار کاهشی می‌شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر از افزایش برداشت محصول گوجه فرنگی در مزارع استان بوشهر خبر داد و گفت: از اواسط آذر تا دی‌ ماه بیش از ۱۰۰ هزار تن گوجه فرنگی برداشت ‌شده و قیمت فروش آن در بازار کاهش می‌یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر، کبری توکلی با بیان این که کشت محصول گوجه‌فرنگی از مرداد ماه در اراضی استان بوشهر آغاز شد، اظهار داشت: عمده کشت و تولید گوجه‌فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر در اراضی دشتی، دشتستان و دیر است که تولیدات آن به بازارهای مختلف استان‌ها عرضه می‌شود.

وی از میزان برداشت ۷ هزار تن گوجه‌فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر در ماه آبان خبر داد و بیان کرد: یکی از مأموریت‌های ستاد تنظیم بازار کنترل قیمت محصول گوجه فرنگی است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان این که هزینه تولید محصول گوجه‌فرنگی در اراضی کشاورزی استان بوشهر چند برابر سال‌های قبل بود، گفت: قیمت گوجه‌فرنگی نسبت به هزینه آن متعادل بود و کشاورزان اقدام به صادرات محصول نکردند.

توکلی با بیان این که ممنوعیت صادرات گوجه‌فرنگی با تلاش وزیر جهاد کشاورزی برداشته شد، گفت: سال گذشته عوارض صادراتی برای کنترل بازار و صادرات محصول گوجه‌فرنگی اعمال شد ولی امسال صادرات آن ممنوع نیست.

وی با بیان این که پیک کاهش تولید گوجه‌فرنگی به پایان رسیده است، گفت: از اواسط آذر ماه برداشت گوجه‌فرنگی در اراضی کشاورزی استان بوشهر افزایش می‌یابد و تولید و عرضه محصول به بازار به اوج خود می‌رسد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان این که در ماه‌های آذر و دی بالای ۱۰۰ هزار تن گوجه‌فرنگی از اراضی کشاورزی استان بوشهر برداشت می‌شود، افزود: این میزان محصول به بازار استان‌های مختلف عرضه و ارسال می‌شود که زمینه کاهش قیمت این محصول در بازار را فراهم می‌کند.

توکلی از تولید ۵۶۰ هزار تن گوجه فرنگی تا پایان فصل برداشت در اراضی استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: با توجه به این که قیمت محصول گوجه فرنگی در بازار داخلی مناسب است پیش‌بینی می‌شود میزان صادرات آن نسبت به سال قبل کاهش داشته باشد، هر چند ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی نداریم ولی تولیدکنندگان رغبت برای صادرات ندارند.

وی با بیان این که سال گذشته ۲۰۰ هزار تن گوجه فرنگی استان بوشهر صادر شد، گفت: گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر به سختی تولید می‌شود و هزینه تولید آن بالا است به گونه‌ای که هزینه تولید محصول در یک هکتار اراضی گوجه‌فرنگی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان این که قیمت گوجه فرنگی در مزارع از ۱۵ هزار تومان تا ۲۳ هزار تومان عرضه می‌شود، تصریح کرد: گوجه فرنگی گلخانه‌ای که با بسته‌بندی ویژه عرضه می‌شود قیمت آن متفاوت است ولی تولیدکنندگان در مزارع کشاورزی استان بوشهر قیمت گوجه فرنگی به صورت معقول عرضه می‌کنند.

توکلی از کاهشی شدن قیمت گوجه فرنگی در بازار خبر داد و بیان کرد: از اواسط آذر ماه قیمت فروش محصول گوجه‌فرنگی استان بوشهر در مزارع کاهشی می‌شود و پیش‌بینی می‌شود کمتر از ۱۵ هزار تومان برای هر کیلوگرم در بازار عرضه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای وب سایت گروه آویژه محفوظ است.